yerba mate
Czy Yerba mate to herbata

Czy Yerba mate to herbata

Coraz więcej osób sięga po yerba mate jako zamiennik kawy. Wielu nazywa ją herbatą. Okazuje się jednak, że ten napar z ostrokrzewu paragwajskiego z herbatą ma niewiele wspólnego. Poprawna nazwa syntetyczna powinna raczej brzmieć “zioło mate”. Jest to zupełnie inna roślina, niespokrewniona z herbatą. Łacińskie nazewnictwo to  “ilex paraguariensis”. Tymczasem herbata po łacinie brzmi “camelia sinensis”. 

Skąd pochodzi yerba mate?

Yerba mate została prawdopodobnie odkryta przez zakon Jezuitów, który dotarł w XVII wieku do terenów dorzecza Parany. Tam zakonnicy zostali poczęstowani naparem przyrządzonym przez tubylców Guarani. Indiańska nazwa “caá mati” znaczy krzak ostrokrzewu paragwajskiego.

Yerba mate to wiecznie zielona roślina, która rośnie dziko tylko w  Ameryce Południowej: w Paragwaju, Urugwaju, Argentynie i Brazylii.. Mimo poczynionych prób nie udało się jej wyhodować w żadnym innym miejscu na ziemi. Z jej liści powstaje susz do naparu. 

Co zawiera yerba mate?

Yerba mate cieszy się uznaniem na całym świecie. Jest bogata w cenne witaminy: A, C, E, witaminy z grupy B oraz minerały: wapń, żelazo, mangan, potas, magnez, fosfor, cynk, selen. Zawiera również m.in. beta-karoten, kwasy tłuszczowe, flawonoidy, polifenole oraz kofeinę.

Ogrom korzyści, jakie ma do zaoferowania, jest do nie przecenienia. Yerba mate działa przede wszystkim pobudzająco na organizm, zwiększa koncentrację i siły witalne. Niektóre z nich są jednak mniej oczywiste.

Korzyści picia naparu yerba mate.

  1. Yerba mate może pomóc palaczom, poprzez przeciwdziałanie negatywnym skutkom przyswajania toksycznych substancji zawartych w papierosach. Yerba mate pełni rolę antyoksydacyjną w ostrym zapaleniu płuc po ekspozycji na dym papierosowy.
  2. Działanie przeciwnowotworowe. Yerba mate zmniejsza ryzyko przerzutów nowotworowych. Oczyszcza krew z toksyn. Działa ochronnie na wątrobę, ściany żołądka i jelit.
  3. Działanie przeciwłupieżowe. Napar z yerba mate silnie hamuje rozwój grzybów, które mogą być przyczyną łupieżu.
  4. Picie naparu z yerba mate może wspomóc tzw. pamięć krótkotrwałą. Z tego powodu chętnie po nią sięgają studenci, szczególnie w czasie sesji egzaminacyjnej.
  5. Yerba mate przynosi ulgę osobom chorym na Alzheimera lub Parkinsona. Zawiera ona metyloksantyny, które są pomocne w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.
  6. Yerba mate zmniejsza objawy depresji. Dzieje się tak dzięki zawartości witamin z grupy B i wspomnianym wcześniej metyloksantynom.
  7. Wspomaga leczenie cukrzycy. Yerba mate zmniejsza insulinooporność oraz obniża poziom glukozy we krwi. Hamuje również powikłania cukrzycy.
  8. Jest idealna przy odchudzaniu. Yerba mate przyspiesza trawienie. Picie naparu daje uczucie sytości, co może wpłynąć na ilości spożywanego jedzenia.